Dostępne parkiety krajowe
Akacja

Nazwa łac: Robinia
Pochodzenie: Zachchodnia Europa

Wizerunek drewna:
Biel i twardziel drzewa akacjowego nie są mocno odgraniczone. Biel jest wąska i żółtawa. Twardziel jest zielonożółta do barwy złotobrązowej. Rysunek drewna jest bardzo dekoracyjny, słoje mocno zaznaczone. Jakość drewna jest niewątpliwie wysoka. Właściwości mechaniczne odpowiadają właściwościom drewna dębowego. Wykańczanie powierzchni jest dobre. Drewno dobrze przyjmuje lakiery.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 36,5 MPa (twarde)
Skurcz objętościowy: 11,4-12,2%
Brzoza

Nazwa łac: Betula
Pochodzenie: Europa (z wyj. Hiszpanii, Grecji, Płn. Włoch)

Wizerunek drewna:
Drewno brzozowe jest od żółtawo- do czerwonawo-białego z matowym połyskiem. Praktycznie brak twardzielowania. Struktura drewna jest gęsta i homogeniczna. Rysunek drewna może być gładki, lekko prążkowany. Słoje są zaznaczone bardzo delikatnie. Klienci chętnie kupują wyroby brzozowe na poddasza i do sypialni. Wykańczanie powierzchni drewna brzozowego jest bardzo dobre. Wystrugane powierzchnie są gładkie, połyskujące i dają się dobrze bejcować, szlifować, lakierować.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 24,5 MPa (miękkawe)
Skurcz objętościowy: 13,7-14,8%
Buk

Nazwa łac: Fagus
Pochodzenie: Środkowa. i Zachodnia Europa

Wizerunek drewna:
Barwa drewna waha się od jasno-żółtego (biel) przez żółtawo-czerwonawy i różowawy po czerwonawo-brązowy (twardziel). Rysunek drewna może być prążkowany, cętkowany, lekko słoisty. Odcień różu drewna, sprawia, że buk jest chętnie i często kupowanym parkietem do pokoików dziecięcych i sypialni. Drewno bukowe dobrze się bejcuje i lakieruje.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 34 MPa (twarde)
Skurcz objętościowy: 14,0-17,9-21,0%
Buk parzony

Nazwa łac: Fagus
Pochodzenie: Środkowa i Zachodnia Europa

Wizerunek drewna:
Buk parzony powstaje w wyniku procesowania drewna czystą parą wodną. W wyniku tego działania drewno buka zyskuje jednolitą, łososiową barwę, wyraźny rysunek usłojenia oraz staje się twardsze i mniej wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury otoczenia.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 37 MPa (twarde)
Skurcz objętościowy: 14,0-17,9-21,0%
Czereśnia

Nazwa łac: Prunus
Pochodzenie: Zachodnia Europa

Wizerunek drewna:
Kolorystycznie jest to europejskie drzewo egzotyczne. Paleta barw waha się od jasnego żółtego (wąska biel) po złoto-, czerwonawo- brązową twardziel, czasem z zielonkawymi pasmami. Rysunek drewna jest bardzo mocno zaznaczony i urozmaicony. Obróbka powierzchni drewna jest dobra (dobrze się bejcuje i lakieruje).

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 31 MPa (średnio twarde)
Skurcz objętościowy: 13,7-14,0%
Dąb

Nazwa łac: Quercus
Pochodzenie: Europa

Wizerunek drewna:
Biel drewna dębowego jest wąska, barwy żółtawo-białej. Twardziel zaś barwy szaro- przez ciemniejszy żółty, po jasny, a następnie ciemniejszy brąz z czerwonawymi akcentami i delikatnym połyskiem. Rysunek drewna jest słoisty, prążkowany, z wyraźnymi "lusterkami". Słoje często tworzą wzór tygrysich promieni lub skrzydeł motyli. Podłoga jest bardzo odporna na ścieranie, uderzenia, kurczenie, a dzięki obecności taniny, także na grzyby oraz insekty. Obróbka wykończeniowa drewna jest bardzo dobra. Łatwo się bejcuje i lakieruje.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 34 MPa (twarde)
Skurcz objętościowy: 12,2-15,0%
Dąb czerwony

Nazwa łac: Quercus rubra
Pochodzenie: Europa Środkowa

Wizerunek drewna:
Nazwa pochodzi od czerwonego koloru liści pojawiających się późną jesienią. Biel i twardziel nie są od siebie mocno odgraniczone. Biel jest wąska i jaśniejsza od twardzieli. Twardziel zaś, jest brązowawa, z czerwonawym połyskiem. Jego cechą charakterystyczną jest czerwonawy odcień słoi. Struktura drewna jest gęsta i homogeniczna. Jest to wybór między różowanym bukiem, jasnym jesionem i zwykłym dębem. Drewno łatwo poddaje się bejcowaniu. Zaleca się stosowanie lakierów wodnych, gdyż pod wpływem chemicznych dąb czerwony czerwienieje.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 32,5 MPa (średnio twarde)
Skurcz objętościowy: 12,9-13,3%
Grab

Nazwa łac: Carpinus
Pochodzenie: Europa

Wizerunek drewna:
Biel i twardziel nie rozróżniają się. Barwa drewna jest szaro-biała do żółtawo-białej. Po dobrym wysuszeniu i odpowiednio długim sezonowaniu drewno grabowe przyjmuje równomiernie barwę jasno szarą. Słoje widoczne są w formie delikatnych, jasnych pasemek. Struktura drewna, zaś gładka i homogeniczna. Jako jedyny gatunek drewna odbija barwę otoczenia, np. ścian. Wykończenia drewna jest łatwe, dobrze się bejcuje i przyjmuje lakiery.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 32,5 MPa (średnio twarde)
Skurcz objętościowy: 18,0%
Jawor

Nazwa łac: Acer
Pochodzenie: Europa

Wizerunek drewna:
Biel i twardziel są trudne do rozróżnienia. Drewno jaworu jest niemal białe/żółtawo-białe, o lekko brązowym usłojeniu i atłasowym połysku. Parkiet jaworowy to najjaśniejszy parkiet produkowany w naszych Zakładach. Pod wpływem światła, powietrza i czasu lekko żółknie. Grubsze pnie charakteryzują brunatne pręgi twardzieli (RU). Rysunek drewna jest bardzo jednolity i drobny, zaś struktura drewna zbita i homogeniczna. Drewno jaworowe dobrze poddaje się barwieniu, lakierowaniu oraz bejcowaniu. Jawor jest bardzo tolerancyjny na zanieczyszczenia powietrza i gleby.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 27 MPa (elastyczny/średnio twarde)
Skurcz objętościowy: 11,5-11,8%
Jesion

Nazwa łac: Fraxinus
Pochodzenie: Europa

Wizerunek drewna:
W Polsce drewno jesionowe zaliczane jest do najbardziej szlachetnych i cennych gatunków drzew. Biel i twardziel są trudne do rozróżnienia. Biel jest szeroka, niemal biała do lekko szarej. Barwa twardzieli jest bardzo zróżnicowana, od jasnego żółtego, przez czerwonawą biel, po jasno-brązowy. Rysunek drewna jest bardzo dekoracyjny - wyraźne proste lub lekko pofalowane słoje. Drewno jesionowe bardzo dobrze przyjmuje lakiery.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell'a: 41 MPa (bardzo twarde)
Skurcz objętościowy: 12,8-13,6%